CAK

Centrum Aktywizacji Kultury w Zielonej Górze

autorzy: Paweł Barczyk, Andrzej Duda, Jan Duda, Henryk Zubel
współpraca: Martyna Filip, Marta Sikorska, Monika Zagaj, Magdalena Kubuszok, Jakub Fochtman
lokalizacja: Zielona Góra, Polska
projekt: 2015
zakres:
projekt konkursowy


Teren objęty opracowaniem jest ważnym miejscem o znaczeniu kulturalno-edukacyjnym w Zielonej Górze. Celem nowo powstałej koncepcji zagospodarowania terenu działki nr 218 jest stworzenie idealnie zharmonizowanego środowiska dla trzech obiektów znajdujących się w jej obrębie – Pałacyku, budynku Poligrafii oraz budynku Centrum Interdyscyplinarnego. Należy dodać, iż dwa ostatnie – nowo powstałe obiekty kubaturowe stanową rozbudowę istniejących budynków usytuowanych wzdłuż ul. Kraszewskiego.
Pałacyk w zestawieniu z nowo projektowanymi budynkami o prostych bryłach stanowi dominantę całego terenu. Zwrócono tutaj szczególną uwagę na to, aby nie zakłócać zabytkowego charakteru parku oraz uwzględnić innowacyjne rozwiązania projektowe mające walor ponadczasowy, które w założeniu mają być funkcjonalne również w przyszłości. Nowe pawilony wraz z bryłą Pałacyku powinny stanowić spójną kompozycję wypełniającą w sposób zrównoważany obszar całego parku. Należy dodać, iż w projekcie zagospodarowania terenu przyjęto jako zasadę konieczność zachowania istniejącego drzewostanu.
W projekcie zagospodarowania terenu zwrócono szczególną uwagę na komunikację, która to ma za zadanie w ciekawy i czytelny sposób łączyć i naprowadzać dojścia z budynków oraz miejsc parkingowych na główne atrakcje parku. Nieprzypadkowy jest tutaj kształt danych ścieżek tworzący w rzucie wyrazistą „ósemkę”. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy nie tylko ciekawy efekt wizualny, prostą i przejrzystą komunikację ale również utrzymujemy konieczność zachowania istniejącego drzewostanu. Całość kompozycji uwieńczona zostanie urozmaiconą szatą rośliną.
Ważnym elementem parku jest amfiteatr, na który to naprowadzają nas głównie ścieżki parku. Obiekt ten zawiera w sobie scenkę umożliwiającą przeprowadzanie ciekawej formy zajęć na świeżym powietrzu, czy też przedstawień edukacyjnych. Do realizacji „górki amfiteatru” wykorzystana będzie ziemia z wykopu dla piwnicy nowego budynku RCAK Zaprojektowano również park miniatur, który to nieprzypadkowo ma formę liniowych ścieżek, na końcu których znajdują się całoroczne miniatury architektoniczne. Celem takiego ułożenia jest nawiązanie do prostych brył nowo powstałych budynków poligrafii i edukacji interdyscyplinarnej. W zagospodarowaniu uwzględniono również park zabaw dla dzieci. Proponujemy tutaj formę ciekawych, nieregularnych kształtów, połączonych ze sobą ścieżkami. Na każdym takim polu znajduje się co najmniej jedna funkcja edukacyjna, czy też element małej architektury. Całość obszaru dopełni ciekawa szata roślinna. Park zabaw celowo został zlokalizowany w pobliżu istniejącego już punktu kawiarnianego pałacyku. W zagospodarowaniu terenu uwzględniono również odpowiednią ilość miejsc parkingowych, przewidziano miejsca dla osób niepełnosprawnych i pracowników