ATRIUM
autor: Paweł Barczyk
lokalizacja: Katowice, Polska
projekt: 2018
zakres: projekt koncepcyjny
Założenia koncepcji:
A. przebudowa części podziemnej i nadziemnej kotłowni
Prace podziemne należy przeprowadzić zgodnie z przygotowaną dokumentacją. Część nadziemną (kubaturę i zadaszenia) wykonać także według projektu, rezygnując z realizacji zadaszonych pomieszczeń na kontenery i rozbierając murki łączące filary podcienia. Należy także przewidzieć zmianę zapronpomnowanej w projekcie kolorystyki i sposobu odprowadzania wód opadowych z dachów. W kubaturze nadziemnej zabezpieczyć dostęp do części podziemnej, a w pomieszczeniu zorganizować wózkowinię/rowerownię.
B. przebudowa podziemnych instalacji kanalizacji deszczowej
Prace należy przeprowadzić zgodnie z przygotowaną dokumentacją, uwzględniając delikatne korekty lokalizacji studzienek, dostosowując je do nowej geometri i podziału materiałowego placu.
C. nowa lokalizacja pomieszczeń śmietników
Jedno z głównych zadań przyświecających przygotowaniu nowej koncepcji. Ze względu na nową „ustawę śmieciową” obecna lokalizacja placów do składowania odpadów portowania kontenerów z wnętrza placu, wydaje się być bardzo niefunkcjonalna. Zarządca (mieszkańcy) zobowiązani są do przetransby firma odbierająca śmieci mogła je odebrać z granicy działki. Powoduje to, że kilka razy w tygodniu po kilka-kilkanaście godzin kontenery stoją przy bramach od strony ulicy co wygląda bardzo nieestetycznie. Zaplanowano zatem wykorzystanie podcieni (dwóch z sześciu przęseł) na zabudowanie pomieszczeń na odpady stałe. Dostęp dla mieszkańców zapewnią drzwi dostępne ze strony skrajnych podcieni, a dostęp dla firmy wywożącej odpady zapewnią szerokie wrota od strony ulicy. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć wystawiania kontenerów na chodnik przed budynkiem, zapewniając wygodny dostęp zarówno mieszkańcom jak i firmie utylizującej odpady. Nowe pomieszczenia śmietników powinny zostać wyposażone w zmywalną posadzkę i wentylację grawitacyjną. Przez piwnicę zostaną doprowadzone do nich także woda i kanalizacja sanitarna.
D. remont bram wejściowych wraz z instalacją domofonu.
Remont bram i założenie domofonów na zewnętrznych furtach w podcieniu należy zintegrować z budową nowych śmietników. Kraty i bramy należy wykonać na wzór tych istniejących, zmieniając jednak materiał na aluminium. Zapewnić ma to niską wagę drzwi i bram by ich ciężar umożliwiał swobodny dostęp pieszym oraz założenie siłowników dla bramy wjazdowej.
E. zagospodarowanie modernistycznego pawilonu kotłowni
W związku z przeniesieniem pomieszczeń na odpady stałe uwalnia się niemała przestrzeń pomiędzy zadaszeniami pawilonu kotłowni a ścianą oporową budynku wydziału teologicznego (ok. 150m2). Przyjęto założenie podwyższenia i otynkowania muru oporowego, oraz obsadzenie go winoroślą. Na nowo projektowanych placach przewiduje się lokalizację donic z zielenią, ławek, stojaków na rowery, trzepaka, huśtawek oraz piaskownicy. Działania te pozwolą w bardzo funkcjonalny sposób wyeksponować unikatową bryłę pawilonu kotłowni i zapewnić mieszkańcom przestrzenie rekreacyjne odseparowane od głównych ciągów komunikacyjnych i okien mieszkań. Koncepcja remontu i przebudowy podwórza przy ulicy Powstańców 7, 7A, 7B, 9, 9A i 9B
F. wygospodarowanie jak największej ilości zieleni
Zmiana w stosunku do stanu istniejącego układu chodników i pasów zieleni zapewnić ma komfort i odseparowanie okien w parterach budynków od strefy jezdnej placu, generując także znacznie większą liczbę stref zielonych. By funkcjonowanie strefy jezdnej było zachowane należy zmniejszyć średnicę zielonego klombu na środku placu z 7 do 5,5m.
G. remont zadaszeń i schodów przy klatkach schodowych
Wszystkie zadania realizowane w ramach przedstawionej koncepcji mają na celu podnieść jakość funkcjonalną i techniczną przestrzeni publicznych podwórza. Dlatego w ramach tego remontu należy przewidzieć także przebudowę zadaszeń i schodów wejściowych do klatek schodowych, by integrowały się one z nowym zagospodarowaniem terenu i dopełniały nową jakość tej przestrzeni.
H. realizacja nowego oświetlenia placu
Należy przewidzieć wykonanie nowych punktów oświetleniowych pokazanych na planie zagospodarowania. Oświetlenie i nowa nocna iluminacja podwórza wraz z zamknięciem dostępu do niego za pomocą nowych bram sprawią, że przestrzeń ta stanie się nie tylko bardziej przyjazna ale przede wszystkim bezpieczna.
Wszystkie powyższe działania i zainwestowane środki, niekoniecznie realizowane w jednym czasie, ale według jednego, przemyślanego w całości i skoordynowanego planu sprawią, iż plac za największą i najbardziej monumentalną bramą przy ul. Powstańców w Katowicach, nabierze nowego blasku i będzie dobrze służył mieszkańcom przez
wiele lat.